Zalety izolacji natryskowej

wykres_gorny
wykres_dolny

 

  Ocieplanie pianką poliuretanową niesie ze sobą wiele korzyści. Jedną z najistotniejszych zalet pianki PUR jest jest doskonała izolacyjność. Pianka poliuretanowa posiada współczynnik izolacyjności cieplnej (lambda) o wartości 0.023 W/mK. Dzięki temu materiał ten zdecydowanie lepiej izoluje niż płyty styropianowe, wełna mineralna czy korek. Najlepiej można to zaobserwować na wykresie.

  Wartstwa o grubości 10 cm pianki poliuretanowej zastępuje 16 cm styropianu bądź 18 cm wełny. Z praktycznego punktu widzenia pianka poliuretanowa jest jeszcze skuteczniejsza, ponieważ powstrzymuje proces konwekcji, czyli swobodnego przemieszczania się mas powietrza w warstwie izolacyjnej.

  W trakcie natrysku pianki wytwarzany jest profor – gaz niezawierający pary wodnej. Ma to niezwykle istotne znaczenie, gdyż bezpośrednio wpływa na podwyższenie parametrów technicznych pianki. Natryśnięta pianka natychmiast pęcznieje i utwardza się ściśle przylegając do powierzchni i wchodzi we wszystkie szczeliny, przy czym nie ulega zjawisku osuwania się/filcowania. Dodatkowo wzmacnia sztywność konstrukcji szkieletowej i stanowi wygłuszenie.

  Kolejną zaletą jest to, że nie ma potrzeby stosowania foli izolacyjnych, gdyż nie występuje tu zjawisko skraplania się wody. Dzięki tej technologi uzyskuje się wymagany współczynnik izolacji cieplnej (K) przy minimalnej grubości warstwy izolacyjnej, co oznacza oszczędność przestrzeni, ilości materiałów oraz obniżenie kosztów budowy.

  Główne zalety pianki poliuretanowej:

    • Najlepszy ze znanych materiałów termoizolacyjnych – duży opór cieplny
    • Zachowanie niezmiennych parametrów fizycznych (dożywotnia gwarancja na produkt od producenta) – z upływem czasu parametry pianki poliuretanowej nie zmieniają się
    • Jednorodna warstwa bez spoin i połączeń, likwidacja mostków termicznych
    • Bardzo dobra przyczepność do różnych powierzchni (nie osuwa się)
    • Termo i hydro izolacja podczas jednego procesu izolacji
    • Odporna na wysokie i niskie temperatury
    • Odporna na czynniki chemiczne i wilgoć
    • Idealna ochrona konstrukcji metalowych, jak i drewnianych – chroni przed korozją, insektami, pleśnią i grzybami
    • Wysoka efektywność cieplna i oszczędność
    • Wnika w trudno dostępne miejsca
    • Redukuje straty energii aż do 40% a koszty ogrzewania i klimatyzacji do 50%
    • Zapobiega kondensacji pary wodnej, posiada atesty higieniczne PZH
    • Wysokie parametry akustyczne, niepogarszające się z biegiem czasu i temperatury

  Izolacje natryskowe – pianka pur

  Pracujemy na sprawdzonych, trwałych materiałach. Korzystamy z pianki pur, która jest skuteczna i bardzo wydajna (10 cm pianki poliuretanowej to 18 cm wełny mineralnej).

  pianka_kubekPianka poliuretanowa (dosyć mało znana w Polsce), to materiał termoizolacyjny lub termo i hydroizolacyjny w jednym, o doskonałych własnościach , powstający z dwóch płynnych komponentów (poliolu i izocyjanianu). Składniki te są podgrzane do odpowiedniej temperatury w maszynie, a następnie zmieszane w dyszy głowicy natryskowej pod dużym ciśnieniem i rozpylone na izolowaną powierzchnię.

  Po zmieszaniu występuje reakcja chemiczna oraz spienianie składników, jest to tzw. przyrost objętości. W czasie kilkunastu sekund powstaje półsztywna piana o doskonałych właściwościach, przyklejona do powierzchni i wypełniająca szczeliny. Pianka jest bardzo lekka , nie obciąża, więc konstrukcji. Przylega dość silnie i dopasowuje się do kształtu podłoża.

  Izolacja natryskowa pozwala na oszczędność i znaczne zmniejszenie kosztów utrzymania obiektów na odpowiednim poziomie wilgotności oraz w odpowiedniej temperaturze.

  To przede wszystkim inwestycja na wiele lat, gdyż materiał ten jest bardo trwały. Udzielane są gwarancje do 10 lat. Gdzie raz wykonana inwestycja wystarcza spokojnie na jedno pokolenie. Warto zatem zastanowić się, czy tradycyjne materiały termoizolacyjne zachowają swe parametry chociażby przez połowę tego okresu.

  Czym jeszcze wyróżnia się pianka poliuretanowa?

  Materiały izolacyjne posiadają określony współczynnik przenikania cieplnego w warunkach, w jakich pracują.

  Producent komponentów do wytwarzania izolacji natryskowej podaje parametry, które niezmiennie zachowują się przez długi okres czasu, nawet gdy zastosujemy je w środowisku o dużej wilgotności (pianka zamknięta komórkowo).

  Technologia natrysku pianki poliuretanowej stosowana jest od ponad 30 lat. Obecnie metoda została w pełni dopracowana i udoskonalona, wypiera tradycyjne technologie, takie jak termo i hydroizolacja.

  Skuteczność i jakość metody oraz szerokie jej zastosowania zaobserwować można w urządzeniach chłodniczych (w lodówkach i zamrażarkach), gdzie pomimo małej grubości ścianki urządzeń są one energooszczędne.